Logo

Układ drogowy

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na funkcjonowanie i rozwój BTOF jest jego bardzo dobra dostępność transportowa i komunikacyjna. Obszar zlokalizowany jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, położonego w centralnej części kraju i otoczonego pięcioma województwami sąsiednimi: wielkopolskim, pomorskim, warmińsko mazurskim, mazowieckim i łódzkim. Dogodna lokalizacja województwa zapewnia bliskość dużych miast Polski. Umożliwia także dynamiczny rozwój ruchu o charakterze regionalnym (komunikacji i transportu publicznego) oraz ruchu tranzytowego (krajowego oraz międzynarodowego).

Układ drogowy BTOF składa się 5 455,7 km dróg publicznych, w tym:
•   456,9 km dróg krajowych
•   395,4 km dróg wojewódzkich
• 1 198,5 km dróg powiatowych
• 3 404,0 km dróg gminnych

Skomunikowanie BTOF z pozostałą częścią regionu umożliwiają drogi: krajowe, wojewódzkie oraz część dróg powiatowych. Połączenia lokalne zapewniają drogi gminne oraz pozostała część dróg powiatowych. Wszystkie wymienione wyżej kategorie dróg zaliczane są do dróg publicznych, które zarządzane są przez odpowiednie organy wykonawcze samorządowych jednostek terytorialnych lub, w przypadku dróg krajowych, przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Sieć kolejowa

BTOF cechuje dobrze rozwinięta sieć kolejowa o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Jednym z ważniejszych szlaków jest linia towarowa dla Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, którą stanowi międzynarodowa linia kolejowa C-E 65 (trasa Tczew – Bydgoszcz – Inowrocław – Zduńska Wola – Tarnowskie Góry – Pszczyna), komunikująca północną i południową część kraju.

Transport lotniczy

Międzynarodowy Bydgoski Port Lotniczy im. I. J. Paderewskiego zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części Bydgoszczy, około 3 km od centrum miasta, na osiedlu Szwederowo. Z tego powodu znany jest również jako port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo. Port położony jest na terenie gminy Bydgoszcz oraz częściowo na terenie gminy Białe Błota, przy drodze krajowej stanowiącej wspólny przebieg dla dróg nr 5 i 25. Od południa, wschodu i zachodu otoczony jest Puszczą Bydgoską, a od północy graniczy z bydgoskimi osiedlami: Szwederowo i Górzyskowo. Powierzchnia portu lotniczego wynosi 146 ha, a długość pasa startowego 2,6 km. Istotną zaletą lotniska jest jego lokalizacja przy trasie wylotowej z miasta oraz bliskie powiązanie z planowanymi drogami szybkiego ruchu, tj. drogą ekspresową nr 5 oraz drogą ekspresową nr 10.

W Bydgoszczy zlokalizowane jest również drugie Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo. Znajduje się ono w tym samym kompleksie, co Międzynarodowy Port Lotniczy w Bydgoszczy. Posiada oddzielny dojazd i wejście główne od strony Biedaszkowa.

Lotniskiem typu cywilnego jest również Lotnisko Toruń obsługiwane przez Aeroklub Pomorski. Lotnisko posiada 2 betonowe pasy startowe (o długości 1269 i 1190 m), płytę postojową, drogi kołowania do stacji paliw oraz budynki Aeroklubu Pomorskiego: hotel (14 pokoi), restaurację, wieżę kontroli lotów oraz zmodernizowane hangary. W najbliższym czasie planowane jest wyrównanie betonowego pasa poprzez położenie na nim asfaltowego dywanika na całej długości o szerokości 30 metrów.

Ponadto na terenie BTOF znajdują się lądowiska cywilne, ewidencjonowane, które umożliwiają wykonywanie startów, lądowań i naziemnego ruchu statków powietrznych. Należą do nich lotniska szpitalne: lotnisko szpitala im. dr. Antoniego Jurasza i Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu, przeznaczone dla śmigłowców sanitarnych, oraz lotnisko w Wypaleniskach położone około 8 km na południowy zachód od Solca Kujawskiego. Należy ono do osoby prywatnej i przystosowane jest do startów i lądowań samolotów ultralekkich, o dopuszczalnej masie startowej MTOM do 5700 kg.

Do lądowisk nieewidencjonowanych zaliczyć można lądowisko Chełmża – Kuczwały, czy lądowisko w Nakle nad Notecią.

Szlaki wodne

Z południowego-wschodu na północny-zachód w województwie kujawsko-pomorskim przepływa rzeka Wisła. Jej najważniejszymi dopływami na terenie BTOF są Brda w Bydgoszczy i Drwęca w Toruniu. Bardzo ważną arterią w regionie są również Noteć, przepływająca przez Nakło nad Notecią, oraz Kanał Bydgoski, łączący Brdę z Notecią.

Przez teren BTOF przebiega międzynarodowa droga wodna E-70, która łączy Antwerpię w Belgii (przebiegając przez Berlin w Niemczech) z Kłajpedą na Litwie. Jednym z jej najważniejszych elementów jest Bydgoski Węzeł Wodny, na który składają się: Kanał Bydgoski, Stary Kanał Bydgoski, Brda i Wisła. E-70 prowadzi przez wiele polskich miast (w BTOF biegnie przez Nakło nad Notecią, Bydgoszcz i Toruń), leżących na obszarze województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zarządy tych województw zdecydowały się na wspólną realizację projektu rewitalizującego E-70, który ma przywrócić pełną żeglowność szlaku i stworzyć możliwość pełnego jego wykorzystania w żegludze turystycznej i w transporcie towarów.

Przez Bydgoszcz prowadzi również międzynarodowa droga wodna E-40, łącząca Bałtyk z Morzem Czarnym. Wiedzie ona z Gdańska w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z inną drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru. Obecnie na MDW E-40 nie funkcjonuje żegluga śródlądowa.

 

JST WCHODZĄCE W SKŁAD ZIT

Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014 – 2020.